Svatební soutěže, hry a tradice


Házení svatební kytice

Házení svatební kytice se většinou provádí na konci svatební hostiny, ale je možno tuto tradici uskutečnit i dříve. Probíhá tak, že do hloučku uprostřed volného prostoru se postaví všechny zadané i nezadané ženy a slečny, nevěsta se v dostatečné vzdálenosti postaví zády k nim a svatební kytici přes levé rameno hodí do tohoto davu a žena či slečna, která kytici chytí se může začít radovat - podle tradice ji čeká do jednoho roku svatba.

Sundavání a házení nebo dražba podvazku

Podvazek by si nevěsta neměla kupovat sama, vždy by jí ho měl někdo věnovat, nejčastěji svědkyně či kamarádka. Aby bylo manželství šťastné, měla by každá nevěsta celou svatbu absolvovat s podvazkem na noze. Před koncem svatební hostiny nebo když je zábava v plném proudu, nastává okamžik svlékání podvazku, kterého se ujímá ženich 🙂 Klasicky rukou, v lepším případě bez použití rukou, například ústy. Po stažení podvazku mohou nastat dvě situace.
Podvazek se hází stejně jako kytice. Podvazek hází samozřejmě ženich mezi svobodné, zadané i nezadané muže. A nebo se podvazek vydraží klasicky přihazováním, jako na dražbě.

Svatební kočár

Hra svatební kočár je jedna z originálních a velice oblíbených svatebních her u které se svatebčané zaručeně pobaví. Tato hra je o paměti a postřehu zúčastněných a za chyby , které udělají, musí vypít panáka alkoholu. Mezi svatebními hosty vybereme devět dobrovolníků, pro nevěstu a ženicha je tato hra povinná. Z 11 židlí vytvoříme pomyslný královský kočár, svatební hosty usadíme na jejich místo a rozdělíme jim role. Z rozestavění židlí je patrné, kdo jakou roli hraje - kdo je kočí, kůň, kolo od kočáru a kdo král a královna. Moderátor čte text o královském kočáru. Každý z účastníků musí vstát a zase si sednout hned, jakmile v příběhu uslyší jméno své postavy. Pokud nevstane, musí chybující vypít panáka alkoholu.
Tato hra je dle našich zkušeností velmi oblíbená a zábavná, proto ji vřele doporučujeme, vy i Vaši hosté se při ní budete náramně bavit 🙂

Svatební kvíz

Jedna z nejoblíbenějších svatebních her je svatební kvíz. Nejen, že je tato svatební hra vtipná, ale novomanželé v ní předvedou, jak moc se znají, na kolika věcech se shodnou a naopak. Pravidla jsou jednoduchá. Novomanželé si sednou na židli zády k sobě, oba si sundají boty a každý si vezme jednu svou a druhou partnera. Moderátor klade vtipné otázky a ženich s nevěstou ve stejnou chvíli zvedají botu jako odpověď. Bota nevěsty znamená odpověď ONA, bota ženicha znamená odpovědˇ ON. Otázky jsou připravené dopředu, např. Kdo má doma poslední slovo? Kdo drží kasu? Kdo první vyslovil slovo svatba?
Samotný průběh kvízu je vtipný a poukazuje na drobné neshody a na to, jak se nevěsta s ženichem dobře znají. Počet odpovědí, při kterých se novomanželé shodnou se sčítá a moderátor je na konci kvízu vyhlásí. Čím více stejných odpovědí, tím lépe, ale novomanželé vyhrají v momentě, mají li více než půlku stejných odpovědí 🙂

Poznávání nevěsty podle kotníku

Organizátor zábavy vyhlásí soutěž, z hostů se vyberou dobrovolníci z řad žen i mužů včetně nevěsty a manželovi se zaváží oči. Dobrovolníci s nevěstou se potom usadí na židle a každý nastaví stejnou nohu. Po té je manžel přiveden k účastníkům a jeho úkolem je osahat každému kotník a podle toho najít svoji nevěstu.

Poznávání ženicha podle hýždí

Z hostů se vyberou dobrovolníci včetně ženicha. Ženich a vybraní dobrovolníci se postaví do řady vedle sebe zády k publiku. Nevěstě se zaváží oči a jejím úkolem je osahat pozadí jednotlivým účastníkům i případným účastnicím a poznat ženicha.
Je vhodné vybrat rozdílné tvary pozadí, věk účastníků, pohlaví i ošacení, aby to nevěsta neměla tolik obtížné.